Z domu do ogrodu, czyli wszystko, co powinieneś wiedzieć o przesadzaniu choinki
Dodano: 2020-12-28 09:47:55Jeśli kochasz drzewka i nie wyobrażasz sobie Bożego Narodzenia bez żywej choinki, to z pewnością zastanawiasz się, co zrobić z nią po świętach. Gdy masz choinkę w donicy, to najbardziej ekologicznym i ekonomicznym sposobem jest po prostu przesadzenie jej do ogrodu. Podpowiadamy, jak to zrobić, by nie uszkodzić rośliny i zapewnić jej prawidłowy wzrost.
Po pierwsze: chroń przed zbyt wysoką temperaturą
Ważne jest, aby drzewko zakupione w sklepie (najczęściej świerk lub jodła) nie stało w ciepłym domu dłużej niż 7-10 dni. Zaburzy to bowiem jego zimowy spoczynek, a co za tym idzie – może pobudzić wzrost. Jeśli ten się zacznie, nie będzie można aż do wiosny wystawić jej na zewnątrz. Ważne jest zatem, by nawet przez ten krótki czas nie ustawiać drzewka w pobliżu grzejników, pieców, a tym bardziej – kominków.
Czasem, szkodliwe dla drzewka bywają lampki choinkowe, które parzą igły. Warto zatem kupić takie, które się nie nagrzewają.
Po drugie: czas
Zaraz po świętach, czyli najszybciej jak to możliwe, zapewnij drzewku właściwie otoczenie.
Może to być jasne i dobrze naświetlone pomieszczenie, którego temperatura nie przekracza 10 stopni. Jeśli zdecydujesz się wystawić drzewko na zewnątrz, musisz pamiętać, by o nie zadbać. Donicę owiń tekturą falistą lub tkaniną jutową, żeby zabezpieczyć przez zmarznięciem. Możesz również osłonić całą roślinę agrowłókniną lub tkaniną cieniującą, dzięki czemu zabezpieczysz ją przed szkodliwymi dla niej czynnikami.
Po trzecie: prawidłowe sadzenie
Poniżej przedstawimy, jak w prosty sposób wsadzić drzewko do ziemi.
1) Wykop dół o szerokości dwukrotnej wobec szerokości bryły korzeniowej i o głębokości podobnej do wysokości korzeni.
2) Pamiętaj, że większość chłonących wodę i składniki odżywcze korzeni rozwija się w górnej warstwie, nie sadź więc iglaków zbyt nisko.
3) Wsadzając roślinę do dołu, zasypuj korzenie ziemią i podlewaj wodą, dzięki czemu nie powstaną wolne przestrzenie, które mogłyby spowodować wysuszenie korzeni.
4) Na koniec nie zapomnij o uformowaniu wokół usadowionej rośliny wałka z gleby. Zatrzyma on wodę podczas obfitego podlewania.
Nie zapomnij również o przydatnych narzędziach. Z pewnością podczas przesadzania rośliny iglastej przyda się odzież ochronna oraz grube rękawice ogrodnicze. Do samych prac przyda się szpadel, grabie i poręczna, ale też pojemna konewka do bieżącego podlewania. Wszystko to najdziesz w Patio Color.
< powrót