Nie taki śnieg straszny, czyli o skutecznym odśnieżaniu
Dodano: 2020-12-28 09:45:51Każdego roku przychodzi taki moment, że odśnieżanie dachu lub podjazdu staje się zmorą właścicieli domów jednorodzinnych. I choć zimy nie są już tak mroźne, jak kiedyś, to jednak wystarczy czasem kilka „białych dni” i może pojawić się problem.
Spieszymy jednak z pomocą i podpowiadamy, jak sobie poradzić.
Odśnieżanie dachu
Odśnieżanie dachu to czynność obowiązkowa, zależy bowiem od niej bezpieczeństwo domowników. Często jednak ciężko ocenić, czy to już właściwy moment na zgarnianie śniegu. Z pomocą przychodzą wówczas urządzenia pomiarowe. Mierzą one grubość pokrywy śnieżnej oraz konstrukcję dachu i w ten sposób dokonują obliczeń, czy istnieje zagrożenie. Niestety, wciąż są one słabo dostępne w Polsce, a ich cena waha się od kilkuset do kilku tysięcy złotych.
Najlepiej więc odśnieżać dach regularnie, kiedy pokrywa przekroczy kilka centymetrów.
Odśnieżanie terenów wokół domu
Absolutnie podstawowym narzędziem dla wszystkich tych, którzy posiadają dom, powinna być łopata do śniegu. Jest to najprostsze, a jednocześnie jedno z najbardziej skutecznych narzędzi do odśnieżania. Nada się ona do powierzchni z kostki, a także dróg utwardzanych. Warto jednak zwrócić uwagę na to, z czego wykonana jest łyżka. Można pomyśleć o takiej, której zarówno trzonek, jak i łycha wykonane są z aluminium. Dzięki temu narzędzie staje się wygodne i lekkie, a także łatwo nim manewrować.
Łopatę do śniegu znajdziesz w Patio Color.
Jeśli wokół Twojego domu znajduje się naprawdę dużo terenów, powinieneś zastanowić się nad odśnieżaniem mechanicznym. Służą do tego odśnieżarki, które swym wyglądem przypominają kosiarki. Do wyboru są zarówno te spalinowe, jak i elektryczne. Te drugie są lżejsze, ale mają mniejszy zasięg i wydajność. Do naprawdę dużych działek poleca się więc odśnieżarki spalinowe.
Chlorek magnezu to znany pogromca lodu. Warto o tym pamiętać, ponieważ pokrywa lodowa to często efekt uboczny odśnieżania, zwłaszcza tego niedokładnego. Nie trzeba przy tym tłumaczyć, jak niebezpieczna może być oblodzona powierzchnia, zarówno dla zmotoryzowanych, jak i tych, którzy poruszają się pieszo. Walka z lodem staje się zatem koniecznością. Jednym ze sposobów jest sól drogowa, ale ma ona wiele wad. Nie tylko niszczy obuwie, ale też działa jedynie do -7 stopni Celsjusza. Znacznie skuteczniejszy jest chlorek magnezu. Jest on dużo bardziej efektywny od soli drogowej, działa skutecznie nawet w temperaturze -20°C. Co więcej, nie powoduje uszkodzeń powierzchni i jest całkowicie bezpieczny dla środowiska.
< powrót