Chwytaj słońce, czyli ostatni dzwonek na prace w ogrodzie!
Dodano: 2020-10-27 13:39:46Kiedy cienie z dnia na dzień się wydłużają, a dzień się skraca to znak, że idzie jesień! Październik, a czasem nawet i listopad miewają dni, kiedy słońce zaprasza do ogrodu. A skoro już wychodzimy, to warto złapać za grabie i przygotować trawniki i grządki na przybycie zimy.
Jeśli chcemy, żeby prace przebiegły sprawnie powinniśmy przygotować plan prac z wyprzedzeniem. Większość osób posiadających ogrody powinna zaopatrzyć się w podstawowe narzędzia, które ułatwią nawet te trudniejsze i wymagające siły fizycznej prace.
Co powinieneś mieć w swojej komórce lub skrzyni z narzędziami:
– Grabie lub grabki
– Miotła
– Łopatę/szpadel lub łopatkę. Pamiętaj, by była solidna. Nie wybieraj narzędzi plastikowych!
– Sekator lub sekator „żyrafa”, do większych drzewek i grubszych gałęzi
– Nożyce
– Widły (przy większych ogrodach)
– Pazurki/Motyka
– Piła do drewna
– Siekiera (jeśli planujemy przerobić obcięte gałęzie na drewno do kominka)
– Wiadro
– Taczki (przy większych ogrodach)
Dysponując większym budżetem i zakładając, że mamy do ogarnięcia spory teren możemy zdecydować się jeszcze na:
– Podkaszarkę
– Kosiarkę
To oczywiście tylko bardzo wstępna lista. Jeśli ogrodnictwo wejdzie nam w krew, zawsze można ją rozszerzyć o kolejne narzędzia. Zakupy zrobione? To zaczynajmy!
Kosimy i grabimy!
Najpierw warto zająć się trawnikami. Im później skosimy trawę, tym lepiej, bo po ostatnim skoszeniu zostanie tak już do wiosny. Mimo to warto pamiętać, żeby nie kosić trawy do samej ziemi. Źdźbło powinno mieć wysokość około 5 cm. Po koszeniu należy wszystko dokładnie zgrabić. Chociaż niewiele osób lubi to zajęcie, jest niezwykle potrzebne, by nasz trawnik dobrze wyglądał po zimie. Liście i skoszoną trawę możemy od razu przenieść na kompost.
Daj glebie odetchnąć!
Kiedy już oczyściliśmy trawniki, zajmijmy się ogrodem. Przed jesienno-zimową przerwą warto spulchnić, napowietrzyć glebę. Wcześniej oczywiście usuwamy wszystkie chwasty, by dostarczyć naszym roślinom wszystkich niezbędnych składników odżywczych. W trakcie przekopywania gleby prawdopodobnie pojawią się grudy. Być może nie wyglądają one najlepiej, ale nie należy ich rozgrabiać.
Sadź i nawoź!
Trawniki obrobione, gleba spulchniona – można sadzić! Późna jesień to bardzo dobry moment na zasadzenie kwiatów cebulowych. Cebulki umieszczamy na głębokości odpowiadającej mniej-więcej trzykrotności ich wysokości. Warto też dać im nieco miejsca, sadząc je w odległości około 7-8cm od siebie. Przy okazji sadzenia warto okryć nasiona igliwiem lub ściółką, by ochronić je przed wyjątkowo dokuczliwymi mrozami. Kiedy nasiona mamy zasadzone i okryte, całość należy odpowiednio nawozić. Najlepsze do tego są naturalne nawozy, takie jak kompost, ziemia liściowa czy obornik. Nie zapomnijmy też podsypać nawozami odświeżonych trawników. One także będą potrzebowały odżywienia na wiosnę!
Oczywiście to nie wyczerpuje zajęć, jakie czekają na ogrodników, ale nawet te podstawowe działania sprawią, że na wiosnę spod śniegu wybije piękny ogród i trawnik.
< powrót