Jak skutecznie zaimpregnować drewno?

Dodano: 2019-10-15 16:56:27

Drewno jest świetnym i wytrzymałym materiałem budulcowym. Stosowane zarówno jako materiał konstrukcyjny jak i wykończeniowy. Jak skutecznie o nie zadbać?  Aby drewno służyło nam przez lata, należy je w odpowiedni sposób zabezpieczyć.

Czy każdy rodzaj drewna należy traktować tak samo?

Odpowiedź brzmi nie! Obróbka i przygotowanie do użytkowania zależy od właściwości drewna. Drewno pozyskiwane z gatunków iglastych jest miękkie, elastyczne i bardzo wytrzymałe. Liściaste drzewa takie jak dąb, olcha, jesion czy buk powiadają drewno ciężkie, twarde, szybciej wchłaniające wodę, dlatego lepiej sprawdza się wewnątrz.

Zanim drewno znajdzie swoje zastosowanie musi zostać wysuszone. Drewno twarde schnie znacznie dłużej niż miękkie. Warto pamiętać o tym, aby zawsze impregnować drewno suche, im bardziej materiał jest mokry, tym gorzej wchłonie się środek.

Jak wybrać środek do impregnacji?

Aby drewno przetrwało surowe warunki atmosferyczne należy potraktować je odpowiednim środkiem. W tym celu stosuje się preparaty zawierające substancje biobójcze, które niszczą pleśnie, grzyby oraz owady żerujące w drzewie. W przypadku surowego drewna, nawierzchniowo stosujemy środek gruntujący. Pamiętajmy aby przed impregnacją usunąć z drewna kurz i żywicę.

Prawidłowe malowanie

Preparat nakładamy pędzlem, wykonując ruchy zgodne z kierunkiem słojów. Jeżeli planowane jest kilka warstw wykończeniowych, należy po każdym malowaniu delikatnie szlifować nawierzchnię i dokładnie usuwać pyłki, kurz i powstałe nierówności. Impregnacja metodą natryskową jest mniej skuteczna, ponieważ do drewna dociera mniej środka impregnującego niż przy nanoszeniu pędzlem, a duża jego ilość jest rozpylana w powietrzu.

Odpowiednio przygotowane drewno jest odporne na warunki atmosferyczne, czas i działanie szkodników, dzięki czemu możemy dłużej cieszyć się jego pięknem.

< powrót