Samodzielny montaż paneli podłogowych to nic trudnego

Dodano: 2019-10-15 16:51:15

Panele zdobywają coraz większe grono fanów. Głównie dlatego, że są bardzo wytrzymałe i łatwe w pielęgnacji. Dodatkowo bogata oferta sprawia, że każdy znajdzie coś dla siebie. To co także przekonuje wiele osób to łatwość montażu. Poniżej pokazujemy w kilku krokach jak zamontować panele u siebie w domu.

Krok 1 – Przygotowanie paneli i podłoża

Przed położeniem panele potrzebują 48h na aklimatyzację dlatego należy umieścić je w oryginalnym opakowaniu, w pomieszczeniu o temperaturze nie niższej niż 18°C i wilgotności pomiędzy 50 a 70%. W międzyczasie warto zadbać o to aby podłoże, na którym będę układane było czyste, stabilne i suche. Na podłogach z zamontowanym wodnym ogrzewaniem podłogowym należy zamontować folię paraizolacyjną, która skutecznie chroni przed wilgocią.

Krok 2 – Układanie pierwszego rzędu paneli

Panele układa się równolegle do kąta padania światła. Najlepiej jest rozpocząć od lewego tylnego rogu pomieszczenia. Panele powinny przylegać do ściany obciętą krawędzią. Łączy się je stronami czołowymi. Miedzy ścianę a panele należy wsunąć rozpórki. Szczelina dylatacyjna powinna wynosić między 10 a 15mm. Ostatni panel w rzędzie należy zazwyczaj dociąć. Warto jednak pamiętać żeby nie był on krótszy niż 50 cm. W przeciwnym razie podłoże może okazać się niestabilne. Do przecinania najlepiej sprawdzi się tarczówka stolarska lub gilotyna do paneli.

Krok 3 – Odstęp od ściany

Podłogi drewniane i z paneli podłogowych „pracują” – kurcząc się i rozszerzając pod wpływem temperatur. Dlatego przy ścianach czy kolumnach należy zachować 10 – 15mm odstępu. Świetnie sprawdzą się do tego kliny dystansowe lub rozpórki.

Krok 4 – Łączenie paneli

Następnie panele należy ze sobą połączyć – szczególnie łatwe i wygodne jest to w systemie na zatrzask. Wystarczy przyłożyć panel w wybranym miejscu i zatrzasnąć go. W dalszej kolejności delikatnie dobić używając młotka i dobijaka, a końcowe elementy dociągnąć stalowym zaczepem

Krok 5 – Układanie ostatniego rzędu

Zazwyczaj panele w ostatnim rzędzie należy przyciąć wzdłuż dłuższej krawędzi. Po zmierzeniu odpowiedniej szerokości (z uwzględnieniem szczeliny dylatacyjnej) należy dociąć panele, a w ich dopasowywaniu warto sobie pomóc stalowym zaczepem.

Krok 6 – Montaż listew

W ramach wykończenia paneli na styku ze ścianą montujemy listwy przypodłogowe. Z kolei w celu ukrycia przejść między panelami a wykładziną lub szczelinami dylatacyjnymi warto użyć listew przejściowych. Aby się nie przesuwały są one przykręcane.

Krok 7 – Newralgiczne punkty

Przy kładzeniu paneli należy uwzględnić rury instalacyjne. W ich miejscach należy wyciąć otwory – średnica rury + 10mm – sękownikiem. Kolejnym niełatwym miejscem są ościeżnice drzwi. Najlepszym sposobem jest skrócenie ościeżnicy o wysokość panelu plus grubość izolacji, a następnie wsunięcie panelu na spód ościeżnicy.

< powrót